Rozhodnutí, že je na čase svou firmu prodat, nepřichází ze dne na den. Mnohdy ve vaší hlavě dozrává velmi postupně, třeba i po mnoho let. Zvlášť, pokud jste svou firmu budovali od základů a jste na ni náležitě pyšní.
Je logické, že takový krok budete chtít dobře promyslet a rozvažovat, jestli a kdy vůbec je vhodný čas na prodej firmy. Nejdůležitější je ale jediné – prodat firmu v okamžiku, kdy se jí daří dobře.
V následujícím textu se dozvíte:
- Jak funguje ocenění firmy
- Jak probíhá příprava na prodej firmy
- Jak přemýšlí investoři při koupi firmy
- Co je to Due Diligence
- Jaké jsou důležité právní kroky při prodeji firmy
- Jak probíhá prodej firmy
- Co můžete podniknout po úspěšném prodeji firmy
- Jak koupit zajetou firmu
- Jak nákup nové firmy financovat
- Jak přemýšlí investoři
- Proč je vhodné mít při prodeji firmy externího poradce
Ocenění firmy
Firmu potřebujete totiž prodat za co nejlepší cenu tak, aby vám prodej přinesl co nejvyšší zisk. Zda je na to ta správná doba si můžete svépomocí zjistit pomocí kalkulačky tržní hodnoty vaší společnosti, kterou jsem pro vás sestavil. Výsledky v ní máte hned po ruce a bez zbytečného zadávání dalších údajů. Hodnota, kterou si vypočítáte, může být prvním vodítkem, jak si stanovit obhájitelnou cenu firmy.
Pokud se vám prodejní cena nezdá dostatečná, můžete s prodejem počkat a mezitím využít mé tipy na 6 nejlepších způsobů na zvýšení hodnoty společnosti před prodejem. Teprve potom přichází čas na profesionální Ocenění firmy při prodeji společnosti.
- Započítává se tržní cena nemovitosti do celkového ocenění podniku? Odpovíme podle reálných příkladů z praxe
- Jak vypočítat čistý dluh společnosti: Klíčový prvek pro ocenění firmy
Příprava na prodej firmy
V úvodu už jsem naznačil, že nejdůležitější je prodat firmu v ten správný moment. To je pochopitelně těžké odhadnout, ale drobné záchytné body vám mohou pomoci určit, kdy je na prodej firmy ten správný čas. V tu chvíli je dobré mít po ruce externího poradce na prodej firem, který vás celým procesem provede a pomůže vám sestavit potřebné materiály i pomoct s vyhledáváním investorů. Než dáte firmu na trh, je třeba připravit informační memorandum pro zájemce o koupi vaší firmy. Jakmile najdete správného kupce a tento investor vysloví vážnější zájem, sám si ještě zjistí další informace o vaší firmě a provede hlubší analýzu.
Mohlo by vás ještě zajímat:
- Jak úspěšně připravit firmu na prodej: Praktické rady a tipy
- Jak připravit firmu a personál na prodej společnosti?
- Prodej e-shopu – Co je třeba řešit než se rozhodnete prodat svůj internetový obchod
Úloha externího poradce v akvizičním procesu
S mnoha těmito kroky se běžný podnikatel setká patrně jen jednou v životě, proto není v lidských silách být na všechny nástrahy prodeje firmy připraven. Využijte mé zkušenosti s akvizicemi firem a společností. Cenné rady si můžete přečíst přímo tady nebo mne můžete nezávazně kontaktovat.
Přečtěte si více o mých zkušenostech:
- Jak jsem pomohl majiteli prodat firmu za 150 milionů
Sladký úspěch: Panu Makovcovi jsme pomohli prodat pekárnu zemědělskému holdingu ADW z Třebíče
Zemědělskému holdingu ADW jsem pomohl koupit společnost Karlova pekárna s.r.o.
Due Diligence – nástroj úspěšné akvizice
V případě, že má společnost jakýkoliv investiční záměr, měla by detailně znát předmět koupě. Právě Due Diligence by jí mělo napomoci ke správnému posouzení rizik a objektivnímu stanovení kupní ceny.
Investor si patrně k tomuto procesu přivede právníky nebo dokonce auditorskou firmu, která projde potřebnou dokumentaci. Celou dokumentaci můžete investorovi zpřístupnit pohodlně on-line prostřednictvím Data Roomu, který vám pomohu připravit.
Může vás ještě zajímat: 20 klíčových aktivit procesu Due Diligence
Právní kroky při prodeji firmy
Během celého procesu můžete narazit na řadu překážek, ať už jde o spory mezi podílníky nebo stopnutí celého procesu prodeje ze strany investora. Před těmito úskalími vás ochrání dobrý právník. Na něj je třeba se obrátit i v případě, že máte obavu ze ztráty citlivých informací (o dodavatelích, cenách či vašich technologických postupech), pokud prodej nebude úspěšně dokončen. Dobrý právník dokáže ošetřit i situaci, kdy si to nakonec s celým procesem prodeje firmy rozmyslíte a budete chtít vycouvat.
Průběh prodeje firmy
Naším společným cílem je, aby prodej probíhal svižně a rychle, bez zbytečných průtahů a nejčastějších chyb. I přesto je ale třeba se připravit na to, že akvizice často trvá 6 měsíců a déle.
Proces fúze a akvizice (M&A) vyžaduje obezřetné plánování, asistenci kompetentních profesionálů a pochopení dynamiky vyjednávání. Profesionální poradci vám pomohou se připravit na první schůzku s investorem, vyjednat ideální podmínky pro prodej firmy, bude pokládat investorovi ty správné otázky a domluví i podmínky vyplacení kupní částky.
Může vás ještě zajímat:
- 19 lekcí z M&A transakcí
- Jakou zaplatím odměnu zprostředkovateli?
- Jak bude moje firma fungovat i po prodeji?
- Kolik mě celkem bude stát prodej firmy?
- Kolik zaplatím na daních po prodeji?
Život po úspěšném prodeji firmy
Máte na učtě peníze z úspěšné akvizice firmy, kterou jste roky budovali? Možná se mnou budete souhlasit, že většina podnikavých duší v předčasném důchodě moc dlouho nevydrží a začne přemýšlet nad dalším podnikatelským krokem a jak co nejlépe využít své peníze. Často se oni sami postaví do role investora a začnou přemýšlet o koupi další firmy nebo alespoň podílu v ní.
Koupě firmy
Už máte jasnou představu, do jakého oboru chcete investovat? Zemědělství nebo výrobní podniky mohou být dlouhodobě lukrativní. Situace se na trhu ale každým rokem mění, proto je dobré sledovat, jaké obory jsou na vzestupu a kterým se naopak raději vyhnout. Najít dobře zavedenou firmu může být složitější, proto je dobré mít po ruce partnera, který takovou firmu pomůže vyhledat a oslovit. Pak už nic nebrání vytvoření první nezávazné nabídky s kupní cenou a podmínkami odkupu společnosti.
Více tipů na problémy, na které můžete narazit při koupi firmy, získáte zde. Chcete-li zjistit, jaké výhody a rizika vás čekají při koupi firmy prostřednictvím tzv. SPV, čtěte dále.
Financování nákupu firmy
Našli jste ideální firmu, které věříte a chystáte se do ní investovat? Použít můžete vlastní finance nebo požádat v bance o akviziční úvěr. Při jednání o půjčce budete potřebovat dokumentaci s finanční analýzou této firmy, která pomůže bance pochopit, zda do vašeho plánu investuje své peníze.
Jak přemýšlí investoři?
V odvětví prodeje společností se pohybuji už delší dobu a chování investorů na trhu věnuji velkou část své pozornosti. Jen tak je totiž pak možné dobře odhadnout, jakou nabídku od nich můžete při prodeji své firmy očekávat.
Na trhu můžete být svědky zajímavých úkazů, kdy například nízká nezaměstnanost a nedostatek vlastních kvalitních zaměstnanců motivuje investory k nákupu výrobních firem. To může přispět k větší hodnotě vaší společnosti.
Každý měsíc pak sleduji aktuálně probíhající akvizice a úspěšné prodeje, z nichž nejzajímavější shrnuji ve svých článcích.
Mohli jste si přečíst:
- Prodej firem 2021: V září firmy nakupoval Pavel Louda, PKS holding, Viessmann, AC Steel, Kooperativa a další
- Prodej firem 2021: V srpnu firmy nakupoval Tomáš Budník, PPF, HELUZ, LEXUM, Alca plast i Zdeněk Šoustal
- Prodej firem 2021: V květnu se prodaly firmy BEST, Ekofrukt, Silnice Morava a další
- Prodej firem 2021: V dubnu nakupovali Tomáš Budník, Lesy ČR, J&T Real Estate a mnoho dalších
Chcete být vždy v obraze a nenechat si ujít žádné novinky či speciální nabídky? Také sledujte naše aktuality na naší Facebookové stránce, kde pravidelně sdílíme zajímavé články a tipy.