Prodej firem 2021: V srpnu firmy nakupoval Tomáš Budník, PPF, HELUZ, LEXUM, Alca plast i Zdeněk Šoustal

1. 9. 2021

Ke konci prázdnin bývá více času bavit se s kolegy z oboru M&A. Mnozí z nich mi říkali, že se těší, až léto skončí, protože mají málo projektů na kterých by se dalo pracovat. Já jsem se rozhodně nezastavil a je to vidět i na pravidelné sérii o prodejích firem v ČR, kterou jsem pro Vás připravil.

V srpnu se uskutečnilo několik zajímavých akvizic od obrů IT, přes strojírenství, výrobu plastů až po výrobce izolačních skel. Celkové tržby prodaných firem dosahují 4 mld. Kč. Jednalo se o strategické nákupy firem a na ty nejzajímavější se podívám více do detailu.

Tomáš Budník koupil v srpnu dvě firmy: C SYSTEM CZ a Český servis

Snad v žádném díle o prodeji firem nechyběl nejaktivnější investor, pan Tomáš Budník. Není tomu jinak ani v srpnu. Jeho investiční fond Thein má dvě zaměření souběžně. Prvním je nákup a rozvoj firem v oboru IT a kyberbezpečnosti, druhé zaměření je na strojírenskou výrobu, o které píši v minulém díle. V srpnu uskutečnil dvě zajímavé akvizice firem od původního majitele pana Jana Nečase. Koupil od něj společnost Český servis a.s., která se zabývá správou firemního IT prostředí a dosahuje tržeb 200 mil. Kč. Druhá koupená společnost je podstatně větší, C System CZ a.s. provozující datová centra a komplexní řešení ICT infrastruktury klientů. Tato firma dosahuje tržeb 1,4 mld. Kč.

HELUZ GROUP koupil největšího výrobce izolačních skel Izos s.r.o.

Skupina HELUZ GROUP se rozšířila o největšího výrobce izolačních skel v České republice Izos. „HELUZ GROUP se rozhodla využít této akviziční příležitosti zejména proto, že vidí vysoký potenciál dalšího rozvoje svých aktivit a společnost Izos považuje za stabilní, dobře řízenou, s vysokou mírou přidané hodnoty,“ uvedl generální ředitel HELUZ GROUP Jan Smola. Původním majitelem společnosti Izos s.r.o. byl pan Pavel Aschenbrenner, který společnost dostal na tržby 764 mil. Kč s EBITDA 190 mil. Kč. Troufnu si tvrdit, že hodnota akvizice se pohybovala v rozmezí 1 – 2 mld. Kč.

Skupina PPF koupila firmu Škoda Ekova a.s. od města Ostravy

V české skupině PPF je firma Škoda Transportation a.s., která vyrábí a dodává železniční a kolejová vozidla. Škoda Transportation měla v roce 2015 tržby téměř 13 mld. Kč, které ale postupně klesají, a to až na 4 mld. Kč v roce 2019. Tato firma v srpnu provedla strategický nákup společnosti Škoda Ekova a.s. od Dopravního podniku Ostrava. Ekova je tedy nyní členem skupiny PPF, vyrábí a modernizuje tramvaje, trolejbusy a elektrické autobusy pod značkou Ekova Electric.

Alca plast strategicky koupila FV – plast a.s. s tržbami nad 600 mil. Kč.

Společnost Alca Holding a.s. je vlastníkem společnosti Alcaplast s tržbami přes 1,5 mld. Kč, českého výrobce sanitární techniky s 11 dceřinými společnostmi v zahraničí. Majiteli holdingu jsou jsou Radka Prokopová a František Fabičovič. V srpnu do svého holdingu získali novou společnost FV – Plast a.s. od pana Františka Vondráčka. FV – Plast se specializuje na výrobu a s tím související vývoj trubek, tvarovek a armatur, které slouží pro instalaci studené a teplé vody, podlahové a ústřední vytápění, získávání obnovitelné energie a další aplikace v průmyslu a zemědělství. Jednalo se o strategický nákup a holding nyní dosahuje tržeb přes 2 mld. Kč.

Zdeněk Šoustal koupil Krnovskou škrobárnu s tržbami 200 mil. Kč

Pan Zdeněk Šoustal je velmi aktivní investor, o kterém se ale často v médiích nepíše. Společně s partnerem Milanem Kratinou vlastní skupinu Accolade Holding a.s., která vlastní několik významných průmyslových parků v Polsku, Německu, na Slovensku a samozřejmě u nás. Zdeněk Šoustal se také zaměřuje na jiné obory od prvovýroby v zemědělství, přes výrobu nábytku až po leteckou dopravu. Zkrátka je nyní aktivní v 147 společnostech. V srpnu koupil další firmu, Krnovskou škrobárnu s.r.o., která se zabývá kompletním zpracováním pšenice a dosahuje tržeb 200 mil. Kč s EBITDA 30 mil. Kč.

Lexum koupila TOP ESTHETIC centrum estetické a oční medicíny s.r.o.

Pravděpodobně máte povědomí o síti očních klinik Lexum, pomáhajícím pacientům, kteří mají problém se zrakem. Kliniky Lexum vlastní britská společnost Opterga. Lexum v srpnu získala 100% podíl ve společnosti TOP ESTHETIC centrum estetické a oční medicíny s.r.o., s tržbami nad 100 mil. Kč, od pana Tomáše Krejčíře: “Pro prodej společnosti Top Esthetic jsme zvolili prémiového poskytovatele péče a kvality služeb v oblasti oftalmologie. Zajistit profesionální a stabilní zázemí pro náš lékařský a ošetřovatelský tým bylo jednou z priorit, a i proto pro nás bylo Lexum jednoznačnou volbou.”

Jihlavský M – Soft koupil Ludvík Nesnídal

Protože jsem rodák z Jihlavy, dobře znám společnost M – Soft s.r.o., která nejen mně, ale většině spoluobčanům v Jihlavě poskytuje přístup k bezdrátovému připojení k internetu. Společnost založil v roce 1993 pan Bohuslav Maška a postupně ji dostal na tržby přes 100 mil. Kč s ročním ziskem téměř 50 mil. Kč. V srpnu koupil firmu Ludvík Nesnídal z Děčína, majitel dalších 27 společností, které se pohybují v oborech poskytování telekomunikačních služeb. Nově získaný M – Soft je nyní jeho největší firmou.

Rád zodpovím případné dotazy na e-mailu jiri@galikin.cz