Prodej firem 2021: V srpnu firmy nakupoval Tomáš Budník, PPF, HELUZ, LEXUM, Alca plast i Zdeněk Šoustal

1. 9. 2021

Ke konci prázdnin bývá více času bavit se s kolegy z oboru M&A. Mnozí z nich mi říkali, že se těší, až léto skončí, protože mají málo projektů na kterých by se dalo pracovat. Já jsem se rozhodně nezastavil a je to vidět i na pravidelné sérii o prodejích firem v ČR, kterou jsem pro Vás připravil.

V srpnu se uskutečnilo několik zajímavých akvizic od obrů IT, přes strojírenství, výrobu plastů až po výrobce izolačních skel. Celkové tržby prodaných firem dosahují 4 mld. Kč. Jednalo se o strategické nákupy firem a na ty nejzajímavější se podívám více do detailu.

Tomáš Budník koupil v srpnu dvě firmy: C SYSTEM CZ a Český servis

Snad v žádném díle o prodeji firem nechyběl nejaktivnější investor, pan Tomáš Budník. Není tomu jinak ani v srpnu. Jeho investiční fond Thein má dvě zaměření souběžně. Prvním je nákup a rozvoj firem v oboru IT a kyberbezpečnosti, druhé zaměření je na strojírenskou výrobu, o které píši v minulém díle. V srpnu uskutečnil dvě zajímavé akvizice firem od původního majitele pana Jana Nečase. Koupil od něj společnost Český servis a.s., která se zabývá správou firemního IT prostředí a dosahuje tržeb 200 mil. Kč. Druhá koupená společnost je podstatně větší, C System CZ a.s. provozující datová centra a komplexní řešení ICT infrastruktury klientů. Tato firma dosahuje tržeb 1,4 mld. Kč.

HELUZ GROUP koupil největšího výrobce izolačních skel Izos s.r.o.

Skupina HELUZ GROUP se rozšířila o největšího výrobce izolačních skel v České republice Izos. „HELUZ GROUP se rozhodla využít této akviziční příležitosti zejména proto, že vidí vysoký potenciál dalšího rozvoje svých aktivit a společnost Izos považuje za stabilní, dobře řízenou, s vysokou mírou přidané hodnoty,“ uvedl generální ředitel HELUZ GROUP Jan Smola. Původním majitelem společnosti Izos s.r.o. byl pan Pavel Aschenbrenner, který společnost dostal na tržby 764 mil. Kč s EBITDA 190 mil. Kč. Troufnu si tvrdit, že hodnota akvizice se pohybovala v rozmezí 1 – 2 mld. Kč.

Skupina PPF koupila firmu Škoda Ekova a.s. od města Ostravy

V české skupině PPF je firma Škoda Transportation a.s., která vyrábí a dodává železniční a kolejová vozidla. Škoda Transportation měla v roce 2015 tržby téměř 13 mld. Kč, které ale postupně klesají, a to až na 4 mld. Kč v roce 2019. Tato firma v srpnu provedla strategický nákup společnosti Škoda Ekova a.s. od Dopravního podniku Ostrava. Ekova je tedy nyní členem skupiny PPF, vyrábí a modernizuje tramvaje, trolejbusy a elektrické autobusy pod značkou Ekova Electric.

Alca plast strategicky koupila FV – plast a.s. s tržbami nad 600 mil. Kč.

Společnost Alca Holding a.s. je vlastníkem společnosti Alcaplast s tržbami přes 1,5 mld. Kč, českého výrobce sanitární techniky s 11 dceřinými společnostmi v zahraničí. Majiteli holdingu jsou jsou Radka Prokopová a František Fabičovič. V srpnu do svého holdingu získali novou společnost FV – Plast a.s. od pana Františka Vondráčka. FV – Plast se specializuje na výrobu a s tím související vývoj trubek, tvarovek a armatur, které slouží pro instalaci studené a teplé vody, podlahové a ústřední vytápění, získávání obnovitelné energie a další aplikace v průmyslu a zemědělství. Jednalo se o strategický nákup a holding nyní dosahuje tržeb přes 2 mld. Kč.

Zdeněk Šoustal koupil Krnovskou škrobárnu s tržbami 200 mil. Kč

Pan Zdeněk Šoustal je velmi aktivní investor, o kterém se ale často v médiích nepíše. Společně s partnerem Milanem Kratinou vlastní skupinu Accolade Holding a.s., která vlastní několik významných průmyslových parků v Polsku, Německu, na Slovensku a samozřejmě u nás. Zdeněk Šoustal se také zaměřuje na jiné obory od prvovýroby v zemědělství, přes výrobu nábytku až po leteckou dopravu. Zkrátka je nyní aktivní v 147 společnostech. V srpnu koupil další firmu, Krnovskou škrobárnu s.r.o., která se zabývá kompletním zpracováním pšenice a dosahuje tržeb 200 mil. Kč s EBITDA 30 mil. Kč.

Lexum koupila TOP ESTHETIC centrum estetické a oční medicíny s.r.o.

Pravděpodobně máte povědomí o síti očních klinik Lexum, pomáhajícím pacientům, kteří mají problém se zrakem. Kliniky Lexum vlastní britská společnost Opterga. Lexum v srpnu získala 100% podíl ve společnosti TOP ESTHETIC centrum estetické a oční medicíny s.r.o., s tržbami nad 100 mil. Kč, od pana Tomáše Krejčíře: “Pro prodej společnosti Top Esthetic jsme zvolili prémiového poskytovatele péče a kvality služeb v oblasti oftalmologie. Zajistit profesionální a stabilní zázemí pro náš lékařský a ošetřovatelský tým bylo jednou z priorit, a i proto pro nás bylo Lexum jednoznačnou volbou.”

Jihlavský M – Soft koupil Ludvík Nesnídal

Protože jsem rodák z Jihlavy, dobře znám společnost M – Soft s.r.o., která nejen mně, ale většině spoluobčanům v Jihlavě poskytuje přístup k bezdrátovému připojení k internetu. Společnost založil v roce 1993 pan Bohuslav Maška a postupně ji dostal na tržby přes 100 mil. Kč s ročním ziskem téměř 50 mil. Kč. V srpnu koupil firmu Ludvík Nesnídal z Děčína, majitel dalších 27 společností, které se pohybují v oborech poskytování telekomunikačních služeb. Nově získaný M – Soft je nyní jeho největší firmou.

Rád zodpovím případné dotazy na e-mailu jiri@galikin.cz

Jiří Galík

Jiří Gálik

nákup a prodej společností

jiri@galikin.cz | 602 974 689

Další zajímavé články

16. 5. 2022

Finanční analýza firmy před tím, než půjdete do banky žádat o úvěr na akvizici

Líbí se Vám nějaká firma na prodej, rádi byste si ji koupili, ale víte, že bez akvizičního úvěru to nepůjde? Než půjdete do banky, zpracujte si vlastní finanční analýzu podobnou té, kterou si mnohem podrobněji vypracuje i Vaše banka. Ať už firmu kupujete nebo prodáváte, je vždy třeba perfektně vědět, jak na tom firma je po ekonomické stránce, jaká je její budoucnost a vyhlídky.

Přečíst celý článek

23. 12. 2020

Jak najít a koupit zavedenou firmu – postup akvizice

V roce 2020 se na mne obrátilo několik soukromých investorů, kteří poptávali firmu, jež by mohli koupit, převzít a řídit. Situace z roku 2008, kdy po hospodářské krizi bylo na prodej mnoho firem, které zároveň řešily problém generační obměny, je však pryč. Perspektivních a zajímavých firem na prodej ubylo.

Přečíst celý článek

Všechny články