Prodej firem 2021: V dubnu nakupovali Tomáš Budník, Lesy ČR, J&T Real Estate a mnoho dalších

21. 4. 2021

Na přelomu března a dubna 2021 proběhlo v ČR více jak 10 zajímavých akvizic napříč všemi obory.

Jednalo se o strategické nákupy firem a na ty nejzajímavější se podívám více do detailu. Informace čerpám z veřejného zdroje informací or.justice.cz

Lesy České republiky koupily 100% PERPERUNA ECO S.R.O.

Největší společnost v lesním hospodářství, která spravuje zhruba 50 % našich lesů, koupila 100% podíl společnosti PERPERUNA ECO S.R.O. Tato společnost dodává komplexní služby v těžbě dřeva a následně pečuje  o vytěžené plochy. Firma měla v roce 2019 tržby 157 mil. Kč s EBITDA 20 mil. Kč.

Advokáti Švehlík & Mikuláš koupili firmu WPC – WOODPLASTIC a.s.

Marek Švehlík a Zdeněk Mikuláš v březnu koupili společnost WPC – WOODPLASTIC a.s., českého výrobce WPC teras, plotů a obkladů. Tato firma má výrazně růstovou tendenci s tržbami v roce 2019 necelých 200 mil. Kč a EBITDA 50 mil. Kč. Poměr EBITDA k tržbám je 25%, což je na výrobní firmu pro stavebnictví velmi solidní výsledek.

Miloš Kupka prodal rodinnou kovárnu J.Jindra s.r.o. majiteli PSG a.s.

Rodinou kovárnu nedaleko Svitav J.Jindra s.r.o. s tradicí od roku 1909 prodal pan Miloš Kupka v březnu rodině Surovičovým ze Zlína, tedy jejich firmě Solander s.r.o. Kovárna se tak začlenila mezi další z firem rodiny pana Juraje Suroviče, jako například velké stavební společnosti PSG a.s. s tržbami 750 mil. Kč a vhodně tak doplní portfolio stavebních a konstrukčních firem ve skupině.

Investiční skupina Ing. Tomáše Budníka koupila společnost Železniční dodavatelská s.r.o.

Portfolio investiční skupiny Thein pana Tomáš Budníka je rozdělena do dvou větví. První se zaměřuje na aktivity v IT a kyberbezpečnosti, kde proběhlo již několik akvizic. Druhá aktivita je zaměřena na nákup strojírenských společností s vyšší přidanou hodnotou. V loňském roce koupili strojírenskou společnost Ponec a nyní se přidává další, společnost Železniční a dodavatelská s.r.o. Tato firma se zaměřuje na dodávku dílů pro kolejová vozidla. Společnost měla v roce 2019 tržby 134 mil. Kč s EBITDA téměř 20 mil. Kč.

Trojice investorů koupila tiskárnu u Opavy, OPTYS, s tržbami 400 mil. Kč

Společnost OPTYS se specializuje na tisk ceninových dokumentů s vysokým stupněm ochrany a tisk firemních tiskopisů.  Firma hospodaří s tržbami nad 350 mil. Kč a EBITDA 30 mil. Kč. Od letošního dubna má firma nové majitele. Jsou jimi páni Michael Krettek, Rostislav Zeman – majitel tiskárny Zeman Art a Tomáš Vebr, majitel společnosti Profi-tisk group. Noví majitelé jsou tedy dlouho dobu v oboru a jednalo se pravděpodobně o strategickou akvizici.

J&T REAL ESTATE koupil Statek Sobětice s.r.o.

Tým realitních profesionálů v akciové společnosti J&T REAL ESTATE koupil v dubnu statek ze Sobětic, nedaleko Klatov. Společnost Statek Sobětice s.r.o. měla v roce 2019 tržby 187 mil. Kč s EBITDA 47 mil. Kč. Podíl EBITDA k tržbám je tedy 25%, což je u zemědělských podniků dobrý výsledek hospodaření.

Rád zodpovím případné dotazy na e-mailu jiri@galikin.cz