Prodej firem 2021: V lednu nakupoval Metrostav a Bezrealitky

24. 2. 2021

Od letošního roku návštěvníky blogu budu pravidelně informovat o prodeji firem v ČR. Zaměřím se na střední a menší podniky, které změnily majitele, na zajímavé transakce se podívám více do detailu.

Informace čerpám z veřejného zdroje informací or.justice.cz

V prvním měsíci roku 2021 proběhlo několik zajímavých transakcí, které pro vás shrnu a pokusím se u těch nejzajímavějších z nich nastínit, jakou pravděpodobnou výši měla provedená transakce.

Bezrealitky s.r.o. koupil 50% podíl v Maxima Reality s.r.o.

Majitelé internetového serveru bezrealitky.cz vlastní podíly v několika desítkách společností. Nově získali i 50% podíl v realitní společnosti Maxima Reality s.r.o., která působí po celé ČR.

Společnost měla v průměru za období 2017 – 2019:
Tržby = 68 mil. Kč
EBITDA = 3,61 mil. Kč

Metrostav a.s. získal 100 % akcií Prockert & Hynek, a.s.

Přední česká stavební společnost Metrostav získala 100 % akcií firmy poskytující stavební a montážní služby, PROCKERT & HYNEK, a.s. Tato společnost se zaměřuje na komplexní výstavbu průmyslových a obytných staveb a má 55 zaměstnanců.

Její průměrná ekonomika za období 2017 – 2019:
Tržby = 147 mil. Kč
EBITDA = 12,4 mil. Kč

Erilens s.r.o. má nového majitele v příbuzném oboru

Společnost Erilens vyrábí a prodává zdravotnické pomůcky a její tržby jsou ročně okolo 80 mil. Kč. Od  11.2.2021 má nového majitele, pana Jiřího Vybírala. Zde se pravděpodobně jednalo o strategickou koupi společnosti, protože mezi firmami nového majitele je i společnost VECOM zdvihací zařízení s.r.o., která vyrábí zdvihací zařízení a rampy pro bezbariérovost budov.

Agro Bystřice a.s. změnil akcionáře

Zemědělský podnik Agro Bystřice, zaměřený na rostlinnou a živočišnou výrobu, má nového akcionáře. 100 % akcií firmy s tržbami kolem 150 mil. Kč a EBITDA blížící se 30 mil. Kč získala firma Milko Agrifood s.r.o. z Poděbrad.

Česká žula s.r.o. ze Strakonic má nového majitele z Prahy

100% podíl ve firmě Česká žula z Jihočeského kraje získala společnost Důl Premiot Těžební a.s. z Prahy. Nový majitel koupí firmy získal dobývací prostor ve Vysokém Chlumci, kde těží granit pro stavební materiál.

MG servis s.r.o. předán v rodině

Společnost MG servis, která vyrábí speciální mražené pokrmy pod značkou Jerrys, byla předána rodinným nástupcům původního majitele pana Václava Miklíka. Na nové majitele bylo převedeno 80 % společnosti, zbylých 20 % firmy (tady bych napsala, co je se zbytkem podílu, ten zůstal u původního majitele?)

Dopravce Marbete Royal s.r.o. změnil majitele

100% podíl v kamionové dopravě Marbete Royal s tržbami kolem 50 mil. Kč získal pan Martin Kuťák, který má podíly v desítkách dalších firem.

Stavební společnost Zetes KT s.r.o. pod novým majitelem

Stavební společnost Zetes KT z Klatov, která se zabývá realizací zemědělských, průmyslových a občanských staveb, změnila svého majitele.  Firmu s ročními tržbami 100 mil. Kč získal Ing. Ladislav Slota.

Průměrná ekonomika společnosti za období 2017 – 2019:
Tržby = 112 mil. Kč
EBITDA = 11,3 mil. Kč

Doufám, že tento článek pro Vás byl zajímavý. Rád zodpovím případné dotazy na e-mailu jiri@galikin.cz