Prodej firem 2021: V únoru se prodal Queens Store a podíly v Rohlík.cz

2. 3. 2021

Od letošního roku návštěvníky blogu budu pravidelně informovat o prodeji firem v ČR. Zaměřím se na střední a menší podniky, které změnily majitele, na zajímavé transakce se podívám více do detailu.

Informace čerpám z veřejného zdroje informací or.justice.cz

V únoru 2021 proběhlo opět několik strategických akvizic a prodejů firem.

Rohlík.cz má nové spolumajitele a bude expandovat do Evropy

Nákup potravin on-line v době pandemie nabírá na obrátkách. Společnost Velká Pecka s.r.o. vlastní e-shop s potravinami Rohlík.cz. Majoritní majitel společnosti, pan Tomáš Čupr, prodal podíly ve společnosti, aby získal kapitál na vstup byznysu do západních zemí Evropy. Podíl ve společnosti koupili:

13 %    Enern Miton E-com Holding s.r.o.
8 %     Partech Growth II Holding SAS
6,6 %   Vitavest S. r.l.
5 %     Evropská banka pro obnovu a rozvoj
4,2 %   JTFG FUND I SICAV, a.s.
2,5 %  Quadrille Technologies IV Invest
2,5 %   R2G a.s.

Tržby 2020 = 4,2 mld. Kč
EBITDA 2020 = 89 mil. Kč

Pavel Bouška koupil 51% podíl ve společnost Lifefood

Miliardář Pavel Bouška doposud podnikal ve výrobě krmiv pro domácí zvířata, pod značkou Brit. Jeho holding Vafo koupil v posledních letech několik společností se stejným zaměřením v Evropě. Nyní se však rozhodl vstoupit do výroby zdravých potravin. V únoru koupil 51% ve společnosti Lifefood Czech Republic s.r.o., která vyrábí veganské potraviny v bio kvalitě. Díky spojení se silným partnerem může společnost významně vyrůst.

Tržby 2018 = 150 mil. Kč
EBITDA 2018 = 7,7 mil. Kč

Footshop koupil 100 % Queens Store

Peter Hajduček, který vlastní úspěšný internetový obchod Footshop, v únoru koupil svého konkurenta Queens. Jedná se tak o strategickou akvizici, kterou jistě obsadí větší část on-line trhu se značkovou obuví a oděvy. Ekonomika Queens Store 2019:

Tržby 2018 = 202 mil. Kč
EBITDA 2018 = 15,5 mil. Kč

Krisztián Orbán z Maďarska buduje holding na výrobu obytných kontejnerů

Krisztián Orbán vlastní společnost Moravia Containers s tržbami 350 mil. Kč, která vyrábí užitné kontejnery na míru. V únoru realizoval strategický nákup a koupil konkurenční firmu Contimade s.r.o. se stejným zaměřením a s tržbami přes 500 mil. Kč a EBITDOU blížící se 100 mil. Kč.

Cebia vstoupila do holdingu EAG

Před koupí vozu si jej můžete prověřit on-line v databázi původu a historie ojetých aut společnosti Cebia s.r.o. Tuto společnost v únoru získala mezinárodní investiční skupina EAG, která se zaměřuje na digitalizace automobilového trhu

Doufám, že tento článek pro Vás byl zajímavý. Rád zodpovím případné dotazy na e-mailu jiri@galikin.cz