Prodej firem 2021: V září firmy nakupoval Pavel Louda, PKS holding, Viessmann, AC Steel, Kooperativa a další

22. 10. 2021

V září proběhlo několik zajímavých akvizic a v součtu měly prodané firmy tržby 2,5 mld. Kč. Investoři nakupovali v oblasti kyberbezpečnosti a stavebnictví a zajímaly je i inženýrské služby. Největší obchody ale proběhly v oblasti prodejců automobilů. Jednalo se o strategické nákupy firem a na ty nejzajímavější se podívám více do detailu.

Německý Viessmann koupil českou firmu Fri-Service Czech s.r.o.

Německá skupina Viessmann, která vyrábí topné, průmyslové a chladící systémy v září získala 100% podíl v české společnosti Fri-Service Czech s.r.o. Tato společnost se zabývá projektováním, instalací a údržbou chladících zařízení pro obchody a logistiku. Česká společnost dosahuje tržeb 200 mil. Kč a pro Viessmann to byl strategický nákup. Od původních majitelů tak získali přístup ke koncovým zákazníkům, kterým budou nyní dodávat vlastní výrobky a služby.

Kooperativa a Česká podnikatelská pojišťovna společně koupily společnost AUTONOVA Brno s.r.o.

Brněnská společnost AUTONOVA Brno, která prodává nové i ojeté vozy Škoda a má zároveň autorizovaný servis pro Volkswagen, do září patřila čtyřem českým majitelům. Nyní však společnost koupily společně dvě pojišťovny Kooperativa a ČPP ze skupiny Vienna Insurance Group. Transakci posuzoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zajímalo by mne, jaký byl důvod této akvizice a jaké přínosy to bude mít pro skupinu. Pokud některý z mých čtenářů tohoto článku znáte důvod, budu rád, když mi napíšete.

Pavel Louda koupil od Strnadovy CSG Group 3 společnosti

Podnikatel Pavel Louda působí ve 25 společnostech – největší z nich jsou Louda Auto a.s. s tržbami přes 5 mld. Kč a CAR4WAY – půjčovna a sdílení vozidel. V září Pavel Louda získal další 3 společnosti. Společnost Car Star Praha s.r.o., která je autorizovaným dealerem vozů Mazda, dále Hyundai Centrum v Praze a v Českých Budějovicích. Tyto tři firmy mají celkové tržby 1,5 mld. Kč. Tento nákup tak zcela logicky zapadá do jeho portfolia. Společnost koupil od Michala Strnada, majitele holdingu CSG, která se zaměřuje na strojírenství, letectví a zbrojní průmysl. Automobilový průmysl pro ně pravděpodobně přestal být zajímavý.

Výrobce oken PKS okna a.s. koupil výrobce zimních zahrad a zastřešení H & M s r.o.

Pan Petr Pejchal, majitel několika desítek společností od dodavatele staveb PKS Stavby a.s. až po výrobce oken PKS Okna a.s., v září rozšířil svůj holding o novou společnost. Koupenou firmou je H & M spol. s r.o. z Kuchařovic. Firma vyrábí a montuje zimní zahrady a zastřešení a její tržby se ročně pohybují okolo 200 mil. Kč. Nový majitel tak strategicky doplnil své portfolio a bude moci dodávat zákazníkům i zimní zahrady.

AC Steel v září koupil KONEX OCEL s.r.o.

AC Steel a.s. se specializuje na prodej, skladování a distribuci tyčové oceli a drátů. Společnost má centrálu v Českém Těšíně a tržby okolo 800 mil. Kč. Nedávno společnost získala od Tomáše Konvičky 100% podíl společnosti KONEX OCEL z Nového Jičína, která má stejné zaměření a tržby 250 mil. Kč. AC Steel tak koupil konkurenci a dosáhne tak na tržby 1 mld. Kč.

SUDOP CIT koupil společnost Actinet Informační systémy s.r.o. se zaměřením na kyberbezpečnost

Skupin SUDOP CIT pod vedením Jiřího Živnůstky od roku 2018 buduje portfolio společností zaměřených na IT. Cílem skupiny je vzájemně rozvíjet business potenciál a získat mnohem větší zakázky, než by firmy byly schopné získat samostatně. V portfoliu je už 7 společností a v září se rozrostlo o Ancient Informační systémy s.r.o. Společnost se zaměřuje na oblast bezpečnostních technologií a mezi její klienty patří banky, pojišťovny, energetický průmysl a telekomunikace. Firma dosahuje tržeb 250 mil. Kč.

Rád zodpovím případné dotazy na e-mailu jiri@galikin.cz