Prodej firem 2021: V květnu se prodaly firmy BEST, Ekofrukt, Silnice Morava a další

31. 5. 2021

V květnu proběhlo několik zajímavých akvizic v různých oborech od stavebnictví až po IT firmy. Jednalo se o strategické nákupy firem a na ty nejzajímavější se podívám více do detailu.

Informace čerpám z veřejného zdroje informací or.justice.cz.

Softwarovou společnost Komix s.r.o. koupila skupina Cleverlance Group a.s.

Pražská společnost Komix s.r.o. se zabývá vývojem softwaru pro klienty na míru, přestože podle názvu byste si patrně domysleli něco jiného. Mezi její klienty patří velké firmy jako Škoda auto, Ministerstvo vnitra nebo skupina Nestlé. Firma Komix s.r.o. v roce 2019 dosáhla tržeb 367 mil. Kč a nyní tuto firmu získala skupina Cleverlance Group a.s., která se též zabývá vývojem a integrací software pro velké bankovní instituce. Rozhodně se tedy jedná o strategickou akvizici a posílení pozice na trhu.

EKOFRUKT Slaný s.r.o. získali Petr Šuber a Tomáš Richtr

Pamatujete si na ovocné musli tyčinky Twiggy jako jedny z prvních na našem trhu? Tak přesně ty vyrábějí v Ekofrukt Slaný s.r.o.. Firma sídlí ve Slaném nedaleko Prahy a ze satelitních snímků jsou vidět v okolí společnosti rozlehlé ovocné sady, které firma obhospodařuje. Produkuje tedy několik druhů ovoce, včetně pochutin ve formě tyčinek. Společnost s tržbami nad 200 mil. Kč má nyní nové majitele. Jsou jimi pan Tomáš Richtr a Petr Šubert, který mimo jiné vlastní společnost Prodietix s.r.o., které vyrábí ketodietní balíčky. Nově získaná ovocnářská firma mu dobře zapadne do portfolia.

Stavebniny DEK koupily výrobce betonových prvků BEST

Proběhla pravděpodobně jedna z největších akvizic v tomto roce, kdy pan Vít Kutnar, majitel holdingu se stavebním materiálem – Stavebniny DEK koupil od pana Tomáše Březiny firmu BEST a.s.

Tato firma vyrábí betonové prvky pro stavebnictví a v roce 2019 dosáhla tržeb 1 350 mil. Kč s výsledkem hospodaření před zdaněním téměř 200 mil. Kč. Vít Kutnar tak propojil firmu, která prodává stavební materiál přímo s výrobou. Podrobnější informace o této transakci si můžete přečíst na webu Hospodářských novin.

Stavební firma IMOS Brno a.s. koupila společnost Silnice Morava s.r.o.

Brněnská společnost IMOS Brno a.s. staví pozemní stavby, vodohospodářské stavby a pozemní komunikace. Nyní se  rozšířila o společnost Silnice Morava s.r.o., která se specializuje na výstavbu a údržbu pozemních komunikací. Firma má roční tržby přes 300 mil. Kč, mimo jiné vyrábí asfaltové směsi a vlastní kamenolom Tisová. IMOS tak získal zajímavou firmu, která je zároveň schopna dodávat materiál pro jejich stavby.

Ing. Miroslav Novák koupil Strojmont s.r.o.

Ing. Miroslav Novák vlastní společnost Recycling – kovové odpady a.s. s tržbami přes 1 mld. Kč a v květnu získal 100% podíl ve společnosti Strojmont s.r.o.. Tato firma zpracovává kovové materiály, především obráběním a v roce 2019 dosáhla tržeb 70 mil. Kč. Pan Novák tak rozšiřuje portfolio a k likvidaci autovraků přidává výrobu kovových dílů.

Edouard Perra koupil UNICA s.r.o. – kliniky na asistovanou reprodukci v Praze a Brně

Edouard Perra vlastní více než deset společností, nyní však do portfolia přidal největší firmu – společnost UNICA s.r.o., které se zabývá asistovanou reprodukcí a vlastní kliniky v Brně a v Praze. Společnost má zajímavou ekonomiku, kdy při tržbách 90 mil. Kč dosáhne zisku téměř 30 mil. Kč. Ale pro tento obor to není nic neobvyklého.

Rád zodpovím případné dotazy na e-mailu jiri@galikin.cz