Prodej firmy

19. 9. 2022

Rozhodnutí, že je na čase svou firmu prodat, nepřichází ze dne na den. Mnohdy ve vaší hlavě dozrává velmi postupně, třeba i po mnoho let. Zvlášť, pokud jste svou firmu budovali od základů a jste na ni náležitě pyšní.

Je logické, že takový krok budete chtít dobře promyslet a rozvažovat, jestli a kdy vůbec je vhodný čas na prodej firmy. Nejdůležitější je ale jediné – prodat firmu v okamžiku, kdy se jí daří dobře.

V následujícím textu se dozvíte:

 1. Jak funguje ocenění firmy
 2. Jak probíhá příprava na prodej firmy
 3. Jak přemýšlí investoři při koupi firmy
 4. Co je to Due Diligence
 5. Jaké jsou důležité právní kroky při prodeji firmy
 6. Jak probíhá prodej firmy
 7. Co můžete podniknout po úspěšném prodeji firmy
 8. Jak koupit zajetou firmu
 9. Jak nákup nové firmy financovat
 10. Jak přemýšlí investoři
 11. Proč je vhodné mít při prodeji firmy externího poradce

Ocenění firmy

Firmu potřebujete totiž prodat za co nejlepší cenu tak, aby vám prodej přinesl co nejvyšší zisk. Zda je na to ta správná doba si můžete svépomocí zjistit pomocí kalkulačky tržní hodnoty vaší společnosti, kterou jsem pro vás sestavil. Výsledky v ní máte hned po ruce a bez zbytečného zadávání dalších údajů. Hodnota, kterou si vypočítáte, může být prvním vodítkem, jak si stanovit obhájitelnou cenu firmy.

Pokud se vám prodejní cena nezdá dostatečná, můžete s prodejem počkat a mezitím využít mé tipy na 6 nejlepších způsobů na zvýšení hodnoty společnosti před prodejem. Teprve potom přichází čas na profesionální Ocenění firmy při prodeji společnosti.

Příprava na prodej firmy

V úvodu už jsem naznačil, že nejdůležitější je prodat firmu v ten správný moment. To je pochopitelně těžké odhadnout, ale drobné záchytné body vám mohou pomoci určit, kdy je na prodej firmy ten správný čas. V tu chvíli je dobré mít po ruce externího poradce na prodej firem, který vás celým procesem provede a pomůže vám sestavit potřebné materiály i pomoct s vyhledáváním investorů.  Než dáte firmu na trh, je třeba připravit informační memorandum pro zájemce o koupi vaší firmy. Jakmile najdete správného kupce a tento investor vysloví vážnější zájem, sám si ještě zjistí další informace o vaší firmě a provede hlubší analýzu.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Úloha externího poradce v akvizičním procesu

S mnoha těmito kroky se běžný podnikatel setká patrně jen jednou v životě, proto není v lidských silách být na všechny nástrahy prodeje firmy připraven. Využijte mé zkušenosti s akvizicemi firem a společností. Cenné rady si můžete přečíst přímo tady nebo mne můžete nezávazně kontaktovat.

Přečtěte si více o mých zkušenostech:

Due Diligence – nástroj úspěšné akvizice

V případě, že má společnost jakýkoliv investiční záměr, měla by detailně znát předmět koupě. Právě Due Diligence by jí mělo napomoci ke správnému posouzení rizik a objektivnímu stanovení kupní ceny.

Investor si patrně k tomuto procesu přivede právníky nebo dokonce auditorskou firmu, která projde potřebnou dokumentaci. Celou dokumentaci můžete investorovi zpřístupnit pohodlně on-line prostřednictvím Data Roomu, který vám pomohu připravit.

Může vás ještě zajímat: 20 klíčových aktivit procesu Due Diligence

Právní kroky při prodeji firmy

Během celého procesu můžete narazit na řadu překážek, ať už jde o spory mezi podílníky nebo stopnutí celého procesu prodeje ze strany investora. Před těmito úskalími vás ochrání dobrý právník. Na něj je třeba se obrátit i v případě, že máte obavu ze ztráty citlivých informací (o dodavatelích, cenách či vašich technologických postupech), pokud prodej nebude úspěšně dokončen. Dobrý právník dokáže ošetřit i situaci, kdy si to nakonec s celým procesem prodeje firmy rozmyslíte a budete chtít vycouvat.

Průběh prodeje firmy

Naším společným cílem je, aby prodej probíhal svižně a rychle, bez zbytečných průtahů a nejčastějších chyb. I přesto je ale třeba se připravit na to, že akvizice často trvá 6 měsíců a déle.

Proces fúze a akvizice (M&A) vyžaduje obezřetné plánování, asistenci kompetentních profesionálů a pochopení dynamiky vyjednávání. Profesionální poradci vám pomohou se připravit na první schůzku s investorem, vyjednat ideální podmínky pro prodej firmy, bude pokládat investorovi ty správné otázky a domluví i podmínky vyplacení kupní částky.

Může vás ještě zajímat:

 • 19 lekcí z M&A transakcí
 • Jakou zaplatím odměnu zprostředkovateli?
 • Jak bude moje firma fungovat i po prodeji?
 • Kolik mě celkem bude stát prodej firmy?

Život po úspěšném prodeji firmy

Máte na účtě peníze z úspěšné akvizice firmy, kterou jste roky budovali? Možná se mnou budete souhlasit, že většina podnikavých duší v předčasném důchodě moc dlouho nevydrží a začne přemýšlet nad dalším podnikatelským krokem a jak co nejlépe využít své peníze. Často se oni sami postaví do role investora a začnou přemýšlet o koupi další firmy nebo alespoň podílu v ní.

Koupě firmy

Už máte jasnou představu, do jakého oboru chcete investovat? Zemědělství nebo výrobní podniky mohou být dlouhodobě lukrativní. Situace se na trhu ale každým rokem mění, proto je dobré sledovat, jaké obory jsou na vzestupu a kterým se naopak raději vyhnout. Najít dobře zavedenou firmu může být složitější, proto je dobré mít po ruce partnera, který takovou firmu pomůže vyhledat a oslovit. Pak už nic nebrání vytvoření první nezávazné nabídky s kupní cenou a podmínkami odkupu společnosti.

Financování nákupu firmy

Našli jste ideální firmu, které věříte a chystáte se do ní investovat? Použít můžete vlastní finance nebo požádat v bance o akviziční úvěr. Při jednání o půjčce budete potřebovat dokumentaci s finanční analýzou této firmy, která pomůže bance pochopit, zda do vašeho plánu investuje své peníze.

Jak přemýšlí investoři?

V odvětví prodeje společností se pohybuji už delší dobu a chování investorů na trhu věnuji velkou část své pozornosti. Jen tak je totiž pak možné dobře odhadnout, jakou nabídku od nich můžete při prodeji své firmy očekávat.

Na trhu můžete být svědky zajímavých úkazů, kdy například nízká nezaměstnanost a nedostatek vlastních kvalitních zaměstnanců motivuje investory k nákupu výrobních firem. To může přispět k větší hodnotě vaší společnosti.

Každý měsíc pak sleduji aktuálně probíhající akvizice a úspěšné prodeje, z nichž nejzajímavější shrnuji ve svých článcích.

Mohli jste si přečíst:

Další zajímavé články

Příprava na prodej firmy

Analýza firmy před prodejem

9. 2. 2017

Příprava na prodej firmy

Kdy je vhodný čas na prodej firmy

9. 2. 2017

Příprava na prodej firmy

Informační memorandum pro zájemce o koupi firmy

12. 8. 2020

Všechny články