Všichni moji klienti – investoři – využívají akviziční úvěr, když kupují firmu. Je pro ně samozřejmě výhodné, když jim banka půjčí 60 % kapitálu při úrokové míře 2 až 5 %. Menší investoři se na mne obracejí s dotazem, zda bych jim pomohl zajistit financování v bance a otázkou, jak nejlépe to udělat.
Připravil jsem proto tento článek, abyste se dobře připravili, než si půjdete do banky pro kapitál pro odkoupení firmy.
Setkal jsem se s několika vedoucími manažery bank pro firemní klientelu, abych měl všechny následující informace dostatečně podložené, a víceméně při každém setkání jsem poznal, že mají podobný princip posouzení financování akvizic.
Postup při získání akvizičního úvěru:
- Jakou firmu chcete koupit
- Ekonomika společnosti
- Nemovitosti
- Informace o Vás
- Možná výše bankovního úvěru
- Úrok akvizičního úvěru
- Příprava podkladů a Vašeho příběhu
- Výběr banky
- Banka provede vlastní Due Diligence
- Kolik Vás to bude stát
- Jak se provede akvizice
1. Jakou firmu chcete koupit
Pokud ještě nevíte, jakou firmu koupit, přečtěte si článek Jak najít a koupit firmu. Máte-li už zájem o konkrétní firmu, kterou chcete koupit, financující banka o ní bude chtít vědět maximum informací. Především to, v jakém oboru má firma činnost, a zároveň i potenciál tohoto oboru. Banky například rády financují výrobní společnosti – třeba strojírenská výroba je určitě zajímavá a perspektivní. De facto, čím více bude firma oborově zajímavější, tím snadněji dosáhnete na lepší podmínky od banky.
Dále bude banku zajímat i počet zaměstnanců, zákazníci firmy a další podstatné věci důležité k chodu firmy.
2. Ekonomika společnosti
Ekonomika společnosti je pro banku zásadní. Je-li firma zisková s růstovou tendencí, je pro banku atraktivní zapojit se do financování. Pokud firma pokulhává, a to především se ziskem, banka bude velmi opatrná a kapitálově se bude podílet na transakci méně.
Připravte si Výkaz zisku a ztráty v plném rozsahu a samozřejmě rozvahu za posledních 5 let. V ideálním případě i předběžné výsledky za aktuální rok.
3. Nemovitosti
Banka potřebuje mít při financování jistotu. Pokud má firma v majetku nemovitosti, tím lépe. Je to pro banku záruka, že kdyby se novému majiteli nedařilo a firma upadala, může si vzít nemovitosti a zpeněžit je. V případě, že firma nevlastní nemovitosti a je v pronájmu, připravte se na to, že banka nebude financovat akvizici ve velké míře.
V jedné z bank mi sdělili, že by mohli vyžadovat záruky v podobě nemovitostí od kupujícího. To znamená, že bych musel ručit svou vlastní nemovitostí, aby mi půjčili na koupi jiné firmy. To už mi přišlo docela přes čáru a rozhodně bych na to nepřistoupil.
4. Informace o Vás – kupující
Banku budete samozřejmě zajímat i Vy. Jste velká korporátní skupina nebo fyzická osoba? V případě, že za vámi stojí velký subjekt, dosáhnete na lepší podmínky financování. Na druhou stranu, pokud nákup firmy chcete provést jako soukromá fyzická osoba, banka bude přinejmenším opatrnější, a tak výhodné podmínky nedostanete. Připravte se na to, že si o Vás banka bude chtít zjistit maximum relevantních informací.
5. Možná výše bankovního úvěru
Pro financování koupě firmy můžete získat 50 až 80 % kupní ceny firmy v bance. Záleží na několika faktorech:
- Jak moc je pro banku kupovaná firma zajímavá, především oborově a zaměřením.
- Jste-li velká skupina (firma), banka ve Vás vidí solidního partnera a dosáhnete na vyšší financování – až k 80 procentům.
- Jste-li soukromý investor (fyzická osoba), počítejte s možným úvěrem okolo 50 %.
- Pokud máte s bankou dlouhodobě dobré vztahy, určitě získáte vyšší úvěr.
Modelový případ:
Kupovaná firma má EBITDA 20 mil. Kč. S prodávajícím jste se dohodli na kupní ceně 100 mil. Kč. Banka by Vám mohla na akvizici půjčit 60 mil. Kč. 40 mil. Kč budete potřebovat z vlastních zdrojů.
6. Úrok akvizičního úvěru
Jako soukromý investor počítejte s úrokovou výší 3 až 6 %. Velké firmy a investiční skupiny jsou schopny vyjednat akviziční úvěr s úrokem okolo 2 %. Čím nižší úrok získáte, tím lépe pro Vás. Proto doporučuji rozjednat financování ve více bankách a vybrat nabídku s nejlepšími podmínkami včetně nízkého úroku.
7. Příprava podkladů a Vašeho příběhu
Do banky byste měli jít předem připraveni. Banku bude zajímat obor a velikost kupované firmy, její historie včetně ekonomiky. V neposlední řadě také Váš plán, jak s firmou naložíte a dále ji budete rozvíjet. Banku budou zájímat i zákazníci společnosti a na jak dopředu má nasmlouvané zákazníky a výrobu. Čím jistější je budoucnost kupované firmy, tím lépe.
8. Výběr banky
Na trhu lze rozdělit bankovní subjekty na velké hráče a ty menší. Menší banka si potřebuje také utrhnout z koláče na trhu a nebojí se jít do většího rizika. Chce klienta, a proto zde můžete získat o něco lepší podmínky. Naopak velké banky jako ČSOB, Unicredit Bank, Česká spořitelna a další, nepůjdou do velkého rizika. Vědí, že když nebudete jejich klientem, přijde nějaký další. Proto budou mít pro Vás i tvrdší podmínky.
Klientům doporučuji zajít do více bank a rozjednat financování na více stranách. Když se s nějakou bankou nedohodnete na závěrečných podmínkách, můžete jít prostě do jiné banky.
Našel jsem pro Vás přehledný dokument, jak funguje financování akvizic v Unicredit bank, ve kterém se dozvíte podrobnější informace.
9. Banka provede vlastní Due Diligence
Než banka schválí uvolnění prostředků na koupi firmy, provede si vlastní Due Diligence, kdy kompletně prověří kupovanou firmu. Okruhy tohoto procesu si můžete stáhnout v již připraveném článku.
10. Kolik Vás to bude stát
Než se banka bude seriózně zabývat financováním koupě firmy, provede nejprve vlastní Due Diligence. Tento proces je náročný a bude Vás to něco stát. Zpravidla si banky účtují 100 až 500 tis. Kč za toto prověření a schválení investice. Ale pozor! Tyto peníze zaplatíte i v případě, že koupě firmy neproběhne a z nějakého důvodu obchod skončí. Je tedy potřeba, aby obchod vyšel na první dobrou, jinak o tyto finance přijdete.
11. Jak se provede akvizice
Domluvili jste se s bankou a poskytne vám financování? Asi nejlepším způsobem je nyní založit s.r.o. firmu SPV (Special Purpose Vehicle), na jejíž účet Vy i banka vložíte kapitál. Obchodní podíly kupované firmy budou převedeny na nového majitele – SPV s.r.o. a zároveň z účtu SPV s.r.o. budou uvolněny prostředky pro prodávajícího.
V případě, že byste potřebovali pomoci se zajištěním úvěru od banky nebo se chtěli jen poradit, napište mi na jiri@galikin.cz.