Transformace průmyslu v České republice: Klíčové akvizice v roce 2024

2. 10. 2024

V posledním desetiletí jsme svědky dynamických změn ve struktuře českého průmyslu. Řada domácích firem prochází akvizicemi, které znamenají nejen změnu majitelů, ale i významný impuls pro inovace a expanzi. V tomto článku se zaměříme na několik nejzajímavějších průmyslových akvizic, které ovlivnily různé sektory od kovovýroby po chemický průmysl.

Jaké příběhy a výzvy se skrývají za těmito obchody?

1. SAFINA, a.s.

  • Tržby: 2,2 mld. Kč
  • EBITDA: 85 mil. Kč
  • Nový majitel: Medisore – Grigory Burenkov

SAFINA, a.s. logo

SAFINA se specializuje na zpracování a výrobu drahých a neželezných kovů. Vlastní kapitál společnosti je podle účetních výkazů za rok 2022 záporný, a to -1 mld. Kč, zatímco závazky společnosti dosahují 2 mld. Kč. Ztráta za rok 2022 činila 67 mil. Kč. Po vypuknutí války na Ukrajině novým vlastníkem továrny sídlící ve Vestci u Prahy, se stala kyperská společnost Medisore Invest v čele s Grigorym Burenkovem. Zda došlo ke skutečné změně vlastnické struktury, nebo jde pouze o pokusy vyhnout se evropským sankcím, by mohli napovědět členové představenstva a dozorčí rady, kteří zůstali beze změny od roku 2021.

2. Czech Vanadium, a.s.

  • Tržby: 3,4 mld. Kč
  • EBITDA: -8 mil. Kč
  • Nový majitel: METCO LTD
  • Starý majitel: OOO NIKOM

Czech Vanadium, a.s. logo

Czech Vanadium, a.s. je předním výrobcem ferovanadia a podílí se na zhruba 6 % světové produkce. Dříve byla součástí vlastnické struktury společnosti s ruským kapitálem. Nedávná změna názvu z EVRAZ NIKOM signalizuje odchod od minulosti firmy a návrat k ryze českým kořenům. Výsledek hospodaření po zdanění za rok 2022 ukazuje ztrátu 17 milionů Kč, což lze přičíst nejen období krize, ale pravděpodobně také převodu zisků na mateřskou společnost. Přejeme Czech Vanadium, a.s., aby se brzy dostala do kladných čísel a nadále se rozvíjela a podporovala český průmysl.

3. MSA, a.s.

  • Tržby: 2 mld. Kč
  • EBITDA: 250 mil. Kč
  • Nový majitel: RKL HOLDING a.s
  • Starý majitel: OOO ETERNO

MSA, a.s. logo

MSA je světový výrobce průmyslových armatur a specializuje se na výrobu potrubních armatur. Překvapivě, bývalý majitel také pochází z Ruska, a duvody prodej nejspiše budou podobné jak u dvou předchozích firem. Tato společnost procházela delší dobu insolvenčním řízením, které úspěšně překonala a uzavřela v letošním roce. Přitom výsledný hospodářský výkon po daních za rok 2022 činil 113 milionů korun. Společnost nyní převzal RKL holding, do kterého již patří logistický gigant RKL Opava a RKL Slévárna. Majitelem této zajímavé skupiny je Karel Suchánek.

4. VÁPENKA VITOŠOV s.r.o.

  • Tržby: 1,4 mld. Kč
  • EBITDA: 290 mil. Kč
  • Nový majitel: SigmaRoc plc
  • Starý majitel: CRH Group

VÁPENKA VITOŠOV s.r.o. logo

Společnost se specializuje na těžbu vápence a výrobu vápna a sádry. Dále vyvíjí a produkuje systémy malt, omítek a barev. Letos došlo k jejímu prodeji od Irské stavební společnosti k britské. Akvizici uskutečnila známá britská společnost SigmaRoc, což signalizuje možné rozšíření produkce a intenzivnější zaměření na mezinárodní trhy. VÁPENKA VITOŠOV s.r.o. je sama o sobě velmi zajímavá a vykazuje nadprůměrné zisky. V našem dnešním přehledu je nejziskovější, s výsledkem hospodaření po zdanění za rok 2023 ve výši 213 milionů Kč.

5. TOP ALULIT s.r.o.

  • Tržby: 390 mil. Kč
  • EBITDA: 80 mil. Kč
  • Nový majitel: investiční skupina Thein
  • Starý majitel: František Vaicenbauer, Lubomír Janšta

TOP ALULIT s.r.o. logo

Firma se specializuje na výrobu odlitků z lehkých neželezných kovů a je známá svým vývojem a konstrukcí licích zařízení. Společnost Thein Industry představuje průmyslově orientovanou část investiční skupiny Thein. Hlavně se zaměřuje na investice v oblastech železniční dopravy, energetiky a chemického či zpracovatelského průmyslu. Dále se věnuje vývoji vlastních vodíkových technologií, které nacházejí uplatnění v kolejové a silniční dopravě. Do portfolia skupiny patří české společnosti Ponec, Cotring, Železniční dodavatelská, Hydrogenic Technology a Lokorent Services.

6. GAMA OCEL, spol. s r.o.

GAMA OCEL, spol. s r.o. logo

GAMA OCEL, dodavatel a zpracovatel otěruvzdorných a vysokopevnostních kovů, přešla do rukou nového majitele. Tento se specializuje na recyklaci kovů a hodlá využít potenciál firmy pro zvýšení odbytu a efektivity zpracování materiálů. Výnosy hospodářského výkonu za rok 2023 dosáhly 45 milionů Kč. Akvizice byla zahájena v roce 2022 prostřednictvím SPV a úspěšně dokončena na začátku roku 2024. Během této doby se novým vlastníkům podařilo zdvojnásobit výkonnost firmy.

Závěrečný pohled

Jak vidíte, dynamika trhu v oblasti fúzí a akvizic odhaluje nejen strategie jednotlivých společností, ale i širší trend adaptace v globálním průmyslovém prostředí. Tyto obchody nejen změnily majetkové poměry, ale otevřely dveře novým možnostem pro růst a inovace. Je evidentní, že přizpůsobivost a proaktivní přístup se stávají klíčovými faktory úspěchu v dnešní dynamické a neustále se měnící době.